Kalendarz, imieniny

Sobota 22 Lipca 2017 r.  
Imieniny: Marii, Magdaleny, Albina

Nawigacja

Aktualności   /   

Wyszukiwarka

Treść strony

Dni Hydrografii

     W dniu 21 czerwca w Porcie Jachtowym pod patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego oraz Prezydenta Miasta Kołobrzeg Janusza Gromka odbyły się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii 2017. Organizatorami byli: Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, 3 flotylla Okrętów, 8 flotylla Obrony Wybrzeża, UM w Słupsku i Szczecinie, Akademia Marynarki Wojennej, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Hydrografów Morskich RP, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu, Liga Morska i Rzeczna, firma Escort Sp. z o.o. Z tej okazji do portu wpłynął okręt hydrograficzny ORP HEWELIUSZ, trałowiec ORP NAKŁO oraz jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Szczecinie ,,Drętwa". W programie była konferencja: "Kartowanie mórz, oceanów i szlaków żeglugowych- ważniejsze niż kiedykolwiek''. Na wystawie pokazano także dorobek polskich instytucji i firm w zakresie hydrografii. Mieszkańcy i turyści mieli możliwość zwiedzania zacumowanych okrętów ORP Heweliusz, ORP Nakło oraz jednostki hydrograficznej  Urzędu Morskiego.                          

 

 • autor: J.Macko

Morska edukacja

      Rok szkolny dobiega końca i w porcie pojawia się coraz więcej wycieczek szkolnych. We wtorek 20 czerwca marinę odwiedziły dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej nr 4 oraz ich opiekunowie. Uczniowie wysłuchali prelekcji na tematy związane z morzem, funkcjonowaniem kołobrzeskiego portu a także pogadanki dotyczącej morskich zwyczajów i ceremoniałów oraz odwiedzili okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP Heweliusz. Na koniec wizyty uczniom zostały wręczone drobne upominki.

 

 

 

 

 • autor: J.Macko

Ćwiczenia antyterrorystyczne

    W czwartek 25 maja 2017 r. w godzinach popołudniowych zakończyły się cykliczne ćwiczenia antyterrorystyczne „Kaper 2017”. W ćwiczeniach brały udział różne formacje służb mundurowych oraz cywilnych. Ostatnim etapem był kołobrzeski port. Do nabrzeża promowego zacumował katamaran JANTAR, z którego pojmanych „terrorystów” przekazywano odpowiednim jednostkom policji.

 • autor: J.Macko

VII Międzyszkolny Konkurs "Morze, Nasze Morze"

         Już po raz siódmy uczniowie klas III  z kołobrzeskich szkół zmagali się z pytaniami dotyczącymi morza. Patronat nad konkursem od lat pełni  Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu. Impreza została otwarta przez  wicedyrektora szkoły  p. Marię Szabla. Konkurs rozpoczął się tańcem i piosenką w wykonaniu Zespołu Piosenki i Tańca „Tirlitonki”. Występy przygotowane były pod kierunkiem p. Marii Dudek i p. Agaty Chimko. Uczniowie ubrani w stroje tematycznie związane z konkursem odpowiadali na pytania za 1 i 2 punkty, układali puzzle, śpiewali szanty. Po części wiedzowej odbyły się zmagania sportowe. Po zliczeniu punktów przez jury pod kierunkiem p. Józefa Macko okazało się, że I miejsce zdobyła SP nr 4 (drużyna w składzie: Mateusz Dziędziura z IIIc, Mikołaj Piętka z IIId, Jacek Woźniak z IIIf). II miejsce zajęła SP nr 9, III miejsce SP nr 5, a  IV-SP nr 3.Dzieci nagrodzono statuetkami w kształcie koła sterowego oraz  cennymi, atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Prezesa Zarządu Portu Morskiego p. Artura Lijewskiego. Wielkim wsparciem w organizacji konkursu była pomoc p. Jacka Kasprzaka. Dodatkowe nagrody dla wszystkich dzieci ufundowały organizatorki konkursu. Radość dzieci z wszystkich nagród była ogromna. Dziękujemy wszystkim!

W ramach Projektu Edukacji Morskiej  „Od Morza jesteśmy” realizowanego przez  p. Renatę Tomicką i p. Katarzynę Okoń  w czerwcu wszystkie klasy I co roku odwiedzają Port Jachtowy, gdzie p. Józef Macko ciekawie opowiada o życiu na morzu.

Zapraszamy  na konkurs za rok! Za trzy lata jubileuszowa 10- ta edycja konkursu, która  być może odbędzie się  w Porcie Jachtowym?

Organizatorki: Katarzyna Okoń i Renata Tomicka

 

 • autor: J.Macko

Otwarcie sezonu żeglarskiego

    W sobotę 20 maja 2017 r. na terenie Portu Jachtowego odbyło się uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego 2017. Impreza rozpoczęła się odegraniem hymnu i wciągnięciem bandery na maszt. Następnie odbyło się wystąpienie inauguracyjne, wprowadzenie do uroczystości odsłonięcia  polera dla zasłużonego żeglarza oraz  złożenie kwiatów i powitanie zawodników uczestniczących w zawodach sportowych. Imprezę uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Morskich oraz orkiestry Straży Granicznej.

      Następnie rozpoczęła się III edycja regat Planet Baltic Cup organizowanych przez Szkołę Żeglarstwa mksailing.pl. W trzydniowych zmaganiach uczestniczyło ponad 20 jachtów w 3 klasach. W majowych regatach zawodnikom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, a emocji dostarczał wiatr, który wiał w porywach do 30 kts. W sobotę rozegrane zostały także biegi w klasie Optimist oraz regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie. Do kołobrzeskiej Mariny przyjechały dzieci z Darłowa ze Szkoły Darłowo Sail prowadzonej przez Krystiana Paruzela, oraz UKS Szkwał wraz z Panią Trener - Anną Kamińską. Najmłodszy uczestnik regat miał 6 lat.W klasach ORC, OPEN i Sigma Active emocji dostarczała zacięta rywalizacja pomiędzy załogami, które walczyły o laur zwycięzcy w III edycji PBC. W klasie Sigma Active regaty należały do Mateusza Gołębia (POL36 – Hasta La Vista), który w sobotę wygrał 5 na 7 rozegranych biegów. W ramach Zachodniopmorskiego Pucharu Sezonu ORC, regatowe złoto wraz z nagrodami ufundowanymi przez Partnerów: G. Gerlach – zegarki polskie i DAD Sportswear - pożeglowało  do Kamienia Pomorskiego na jachcie Hruby prowadzonym przez Roberta Rayskiego.

W kategorii OPEN zwyciężył kołobrzeżanin Jacek Milewski na jachcie Lemony.

Organizatorzy Zachodniopomorskiego Pucharu Sezonu ORC zdecydowali, że 2 na 5 pucharowych spotkań odbędą się na kołobrzeskiej redzie.

Za kilka dni ruszą przygotowania do IV edycji Planet Baltic Cup, która odbędzie się w terminie  25 – 27 sierpnia 2017 roku, a tymczasem gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim uczestnikom regat. Dziękujemy, że byliście z nami.

Wyniki w klasie Sigma Active:

 1. Mateusz Gołąb POL 36
 2. Robert Sobociński POL 39
 3. Norbert Nowacki POL 49

Wyniki w klasie ORC

 1. Robert Rayski – Hruby (PL)
 2. Johan Knutson – Cecilia (SWE)
 3. Krzysztof Stormann – Maxi Honey (PL)

Wyniki w klasie OPEN

 1. Jacek Milewski – Lemony (PL)
 2. Józef Chojecki – Difur (PL)
 3. Wiesław Księżopolski – Hayka (PL)

O godz. 16.30 zwycięzcom wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.  W godzinach wieczornych nastąpiło zakończenie pierwszego dnia morskich regat Planet Baltic Cup. W niedzielę  21 maja odprawą sterników  rozpoczęła się druga część regat Planet Baltic Cup formułą wyścigów klasy Sigma, Open oraz ORC. O godz 14- tej na terenie mariny nastąpiło zakończenie imprezy wraz z wręczeniem nagród i pucharów.                                                                                                                                                                           

                       

 • autor: J.Macko

Informacja

W dniu 07.04.2017 r. nastąpiła zmiana art. 8 Kodeksu Granicznego Schengen w wyniku, której odprawy graniczne osób korzystających z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa Unii odbywają się zgonie z niżej wymienionymi zasadami. 

Terminal pasażerski w Kołobrzegu

Przed nami kolejne wyzwanie. Mimo braku możliwości ubiegania się przez podmioty zarządzające portami o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Unii Europejskiej - co jest spowodowane nieprzystającym modelem zarządzania portami morskimi niebędącymi portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. nie poddaje się i prezentuje koncepcję nowego zadania inwestycyjnego. W związku z brakiem wsparcia również ze strony administracji kraju, Prezes Zarządu ZPM Kołobrzeg Sp. z o.o. podjął decyzję o realizacji projektu inwestycyjnego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem trybu wyboru partnera prywatnego.

Tym razem, obszarem zainteresowania inwestycyjnego Zarządu jest zagospodarowanie terenów portu morskiego, na których realizowane są funkcje związane z obsługą ruchu pasażerskiego, tj. przy ul. Towarowej i Portowej. Jest to obszar, który znajduje się w bardzo atrakcyjnej turystycznie części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego łączącego centrum miasta z latarnią morską. Obecnie obszar ten wykorzystywany jest głównie jako parking dla samochodów osobowych i miejsce sprzedaży pamiątek.

Celem projektu jest stworzenie spójnej zabudowy związanej z obsługą funkcji portowych, funkcji usługowych, funkcji parkingowych i funkcji magazynowych. W ramach inwestycji przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół budynków, placów publicznych
z elementami małej architektury, takie jak ławki, siedziska, fontanna oraz ciągi pieszo – kołowe.

Ślady wiatru, „połamane” fale morskie, złoty bursztyn, statki współgrające z lokalizacją były bezpośrednią inspiracją do uzyskania wytycznych w celu kształtowania przestrzeni
i określenia założeń zagospodarowania tego terenu – co można dostrzec
w prezentowanej koncepcji. Sama zabudowa zaś uwzględnia formę i materiały kontrastowe w stosunku do istniejącego otoczenia. Dodatkowo zagospodarowanie terenu pozwoli na stworzenie bariery pomiędzy portem a miastem, mającej na celu zminimalizowanie uciążliwości oddziaływania funkcji przeładunkowej portu.

O kolejnych działaniach Zarządu będziemy informować.

 • data: 2017-04-13
 • data: 2017-04-13

Minister w porcie

      W środę 16 listopada 2016r. kołobrzeski port odwiedził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na spotkanie w Marinie Solnej licznie przybyli rybacy nie tylko z Kołobrzegu. Obecny był także europoseł Czesław Hoc, dyr. Urzędu Morskiego, prezes zarządu Portu Morskiego oraz radny Sejmiku Zachodniopomorskiego. Dyskutowano o problemach gospodarki morskiej, o limitach połowowych oraz o sprawach dotyczących małych portów.

 • autor: J.Macko, data: 2016-11-17
 • autor: J.Macko, data: 2016-11-17
 • autor: J.Macko, data: 2016-11-14

Ślubowanie

    W piątek  7 października 2016 r.  na terenie Mariny Solnej odbyło się ślubowanie 90 uczniów klasy nawigacyjnej, mechanicznej oraz logistycznej Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Marynarzy i Rybaków. W uroczystościach wzięły udział rodziny oraz  znajomi i przyjaciele pierwszoklasistów składających przysięgę. Obecni byli także przedstawiciele władz oraz różnych organizacji i urzędów. Impreza zakończyła się pokazem musztry paradnej.

 • autor: J.Macko, data: 2016.10.07
 • autor: J.Macko, data: 2016.10.07

ORP ISKRA

   W środę do Mariny Solnej wpłynął żaglowiec Marynarki Wojennej ORP ISKRA. Było to już 30- te zawinięcie do kołobrzeskiego portu. Prezydent Miasta Kołobrzeg Pan Janusz Gromek został przywitany na pokładzie przez dowódcę okrętu. Z okazji tej wizyty Liga Morska i Rzeczna zorganizowała  wyścigi łodzi DZ na Parsęcie w wielu kategoriach. W kategorii służb mundurowych zwyciężyła osada z ORP ISKRA, która otrzymała puchar Prezesa Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.

 • autor: J.Macko, data: 2016.09.15
 • autor: J.Macko, data: 2016.09.15

Regaty

    Po raz drugi w Kołobrzegu w dniach 10 i 11 września 2016 r. odbyły Regaty Planet  Baltic Cup. Organizatorem była szkoła żeglarstwa mksailing.pl, przy współpracy Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. Regaty te rozgrywane są cyklicznie dwa razy do roku. W czasie imprezy żeglarze zmagali się w klasie Sigma Active oraz jachtów balastowych klasy Open. Ceremonia rozpoczęła się odprawą sterników w sali konferencyjnej  budynku klubowego Mariny Solnej. Start nastąpił ok. godz. 11- tej. Trasa regat przebiegała pomiędzy wschodnią głowicą  portu a molem, na którym licznie zebrani widzowie obserwowali zmagania zawodników. Następnego dnia po zakończeniu regat  po ceremonii ogłoszenia wyników nastąpiło wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców.

 • autor: J.Macko, data: 2016.09.13
 • autor: J.Macko, data: 2016.09.13

Pojazdy zabytkowe

    W poniedziałek 15 sierpnia 2016r. do portu zawitała kawalkada  aut w ramach "XII Spotkań Integracyjno- Turystycznych Pojazdów Zabytkowych". Impreza ta wzbudziła spore zainteresowanie turystów i mieszkańców odwiedzających nasz port.

 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16
 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16

Rowery wodne

   W poniedziałek 15 sierpnia 2016r. w porcie odbyły się XVII Ogólnopolskie Zawody "Jazdy rowerem po desce na wodzie Kołobrzeg 2016". W konkursie wzięło udział ok. 40 zawodników. Deska o długości 21 metrów umieszczona była na dętkach. Wszyscy zawodnicy otrzymali certyfikaty a zwycięzcy cenne nagrody i upominki.

 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16
 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16

Unity Line

   W piątek 12 sierpnia 2016r. odbyły się XVII Regaty Unity Line na trasie Świnoujście - Kołobrzeg- Świnoujście. W godzinach wieczornych do naszego portu wpłynęło około 70 jachtów. Żeglarze po kilkunastogodzinnym odpoczynku wypłynęli następnego dnia na trasę regat.

 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16
 • autor: J.Macko, data: 2016.08.16

1000-czny jacht

   W piątek 5 sierpnia 2016r. w godzinach popołudniowych do Basenu Solnego wszedł jacht motorowy bandery niemieckiej  ZEELAND IV z Berlina. Zgodnie z zapisami w dzienniku portowym była to 1000- czna jednostka jaka odwiedziła nasz port w tym sezonie. Z tej okazji załoga otrzymała drobne upominki oraz gadżety. Należy zaznaczyć, że w ubiegłym  roku  tysięczne zawinięcie miało miejsce  dwa tygodnie później (16 sierpnia), co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu kołobrzeskim portem.

 • autor: J.Macko, data: 2016.08.05
 • autor: J.Macko, data: 2016.08.05

Regaty Solne

   W sobotę 30 lipca 2016r. na terenie Mariny Solnej odbyły się V Solne Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Kołobrzeg.  W programie oprócz regat odbył się piknik rodzinny oraz ogólnopolskie zawody w jedzeniu śledzia po kołobrzesku. Zawodnikom przygrywała kołobrzeska kapela. Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane prze Prezydenta Miasta Kołobrzeg oraz sponsorów.

 • autor: J.Macko, data: 2016.07.30
 • autor: J.Macko, data: 2016.07.30

Cwiczenia

   Dnia 25.06.2016 r. o godz. 22.00 przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg zostały przeprowadzone cykliczne ćwiczenia z  zakresu sprawności procedur współdziałania służb ochrony jednostki m/s „Jantar”  oraz obiektów portowych pod nazwą  „Port Handlowy Kołobrzeg” i „Przystań Pasażerska w Kołobrzegu”. Procedury te  wynikają z realizacji ustawy z dnia 04.09. 2008 r. „O ochronie żeglugi i portów morskich”, oraz Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statków i Obiektów portowych (ISPS).
  Operacja polegała na sprawdzeniu skuteczności podejmowania wspólnych działań ze służbami likwidującymi zagrożenie w porcie w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom, wypracowania skutecznych rozwiązań zmierzających do doskonalenia wspólnych działań pomiędzy Oficerami CSO, SSO i PFSO, a także na sprawdzeniu zdolności mobilizacyjnej i podejmowania działań wspierających przez służby ochrony obiektów.
    Działania realizowane były na obszarze „Portu Handlowego” w Kołobrzegu zlokalizowanego przy ul. Portowej 41, oraz na obszarze  „Przystani Pasażerskiej w Kołobrzegu” (nabrzeża Pilotowe i Węglowe) przy ul. Morskiej w Kołobrzegu.

 • autor: J.Macko

Od dzisiaj nabrzeże Barkowskie pełni dodatkową funkcję przeładunkową w Porcie Kołobrzeg. Pierwszy statek dostarczył do portu kruszywo w ilości 2 000 ton.

 • data: 2016.04.29

Całodobowy numer dyżurny ZPM Kołobrzeg

Informujemy, że z  dniem 15.04.2015 r. wprowadzony zostaje całodobowy  numer dyżurny ZPM Kołobrzeg Sp. z o.o.  Informację o wszelkich zdarzeniach prosimy pozostawiać pod numerem telefonu  534 106 853. 

Numer całodobowego telefonu dyżurnego :  534  106  853 

drukuj całą stronę

Galeria

więcej zdjęć

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona po modernizacji?
tak
63%
nie
33%
nie mam zdania
4%
oddane głosy: 139

Dane kontaktowe

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg         Polityka prywatności
adres spółki: ul. Portowa 41, 78-100 Kołobrzeg
email: zpmkolobrzeg@post.pl www: http://www.zpm.portkolobrzeg.pl
Copyright © ZPM Kołobrzeg 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
powered by netadmin 7.01